Sağlık Sektöründe Facebook Pazarlama Stratejisi Oluşturmak

Sürekli gelişen ve yenilenen bir sektör olan sağlık sektöründe özel hastanelerin sayısınında artmasıyla birlikte yeni ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır. Bu ihtiyaçlardan en önemlisi de hastane bilinirliği ve hasta sadakatidir. Giderek daha da dijitalleşen dünyamızda hastalar tedavi seçeneklerini ve hastalıklarını internetten araştırma yoluna gitmektedirler. Her ne kadar bu yanlış bir durum olsada hastanelerin ve kliniklerin hastaya doğru zamanda doğru yerde ulaşması demek hastalıkların tedavisi açısından da önemli bir durumdur. Dijital pazarlama ile hastanenin ve doktorun tanıtımının yapılması ve hatta medikal firmaların ürünlerinin tanıtımını yapması bilinçli hasta kitlesinin oluşturulmasınada katkı sağlamaktadır. Sağlık Sektöründe Facebook Pazarlama Stratejisi Oluşturmak için aşağıda gerekli adımları tek tek anlatacağım.

Sağlık Sektörünün Facebook Pazarlama Stratejisine Yaklaşımı

Dijital pazarlama alanında sağlık sektörü çok büyük bir paya sahip. Ancak bunun farkına varamayan işletmeler sadece Brand Marketing çözümleri ile hastalara ulaşmaya çalışıyor. Ayrıca hastalara ulaşmak ve aidiyet hissettirmek için izlenen en etkili yolun hastaların Sosyal Medya hesaplarında takipçi olarak kalmalarını sağlamak olduğunu zannediyorlar. Özellikle hastane, klinik yöneticileri sosyal medyayı fotoğraf paylaşılan gereksiz bir alan olarak görmekte ve Sosyal Medya yöneticilerini “takipçi sayılarımız ne oldu?” sorusuyla karşı karşıya bırakmaktadır.Sağlık Sektöründe Facebook Pazarlama Stratejisi oluşturmak yöneticiler için basit olsada Dijital Pazarlama uzmanları için oldukça karmaşık ve zor bir durum olabilmektedir.

Sosyal Medya Hesapları Bir Araç Olmalı

Dijital pazarlama stratejinizi oluştururken sosyal medya hesaplarınızı (Instagram, Facebook, Twitter) korurken bu hesaplar yanında alt hesaplarda açmalısınız. Çünkü özellikle Facebook ve Instagram üzerinden reklam yayınlayacaksanız alt hesaplar açmanız size çok faydalı olacaktır. Şirket sayfanıza benzer sayfalar oluşturup işletme olarak kaydetmeniz sayfa güvenirliği ve Facebook sayfa ilkeleri açısından da önemli bir koşuldur. Facebook ve Instagram sayfalarını oluşturduktan sonra yeni bir Bussines Manager hesabı ile 2. bir işletme kurmanız gerekmektedir. Buradan Bussines Manager hesabı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz Bussines Manager hesabı altında Reklam hesapları oluşturarak ödeme yapacağınız yeni bir kart numarasını hesabınıza ekleyin. İşletme ayarlarından fatura ayarlarınızı da yapmayı unutmayın. Ana Reklam hesabınızda daha önceden oluşturmuş olduğunuz web sitesi ziyaretçileri, sayfa ile etkileşimler, video izlemeleri gibi hedef kitlelerinizi de yeni oluşturduğunuz reklam hesabınızla paylaşın. Neden mevcut reklam hesabı ve sayfaları ile ilerlemediğinizi merak ediyorsunuz. Bunun sebebi Facebook’un 25 Mayıs 2018 güncellemeleri ile katılaşan reklam politikaları Sağlık sektöründe reklam yapmanızı engellemektedir. Olası bir reklam hesabı kapanması ve reklam hesabı dondurulması durumuyla karşı karşıya kalınması durumunda şirket ana sosyal medya hesapları ve reklam yöneticisi hesaplarının etkilenmesini engellemiş olursunuz.

Reklam Yayınları İçin Yeni Bir Web Site

Reklam yayınları için mevcut işletme web sitesinin altında bir subdomain oluşturmak ve bu subdomain üzerinden reklamlarınızı yapmak daha sağlıklı olacaktır. Facebook robotları reklam verdiğinizde reklam metninizi, reklam görselinizi facebook ve Instagram sayfalarınızı inceledikten sonra web sitenizin içeriğini okumaktadır. Okunan bilgiler reklam ilkelerine uygunluğu sorgulamakta ve reklamlarınızın yayınlanıp yayınlanmayacağına karar vermektedir. Şu ana kadar anlatılanları uygulamadıysanız ve sağlık sektöründe reklam yapacaksanız reklamlarınız onaylanmayabilir. Onaylansa bile bir kaç gün içerisinde reklam hesabınız reklam ilkeleri uyarınca dondurulabilir.

Oluşturduğunuz subdomain de yer alan içeriklerinizde de dikkat etmeniz gereken bir çok konu vardır. Facebook robotları sitenizi ziyaret edeceğinden içeriğinizde sağlık ile ilgili kelimelerin yer almadığından emin olmalısınız. Bu yüzden %80’i görsellerden oluşan bir web sitesi işinizi görecektir. Reklamını yapmak istediğiniz sağlık konusu ile ilgili bir link oluşturarak sayfa içeriklerinin %80’ini görsel olarak ekleyin. Sayfanın kalan %20’lik kısmında iletişim formu, adres bilgisi ve kısa bir sağlık terimleri içermeyen metni text olarak ekleyebilirsiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra Ana reklam hesabınızdaki Facebook pixel kodunuzuda web sitenize yerleştirmeyi unutmayın. Bu sayede sayfa ziyaretçilerinize Remarketing yapabilirsiniz.

Sağlık Sektöründe Facebook Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Dijital pazarlama stratejinize giden yolda temel adımları tamamladınız. Artık geriye reklamlarınızı oluşturmak, Hedef kitlelerinizi belirlemek ve reklam yayınları sonrasında optimizasyonlarınızı yapmak kaldı. Hedef kitleniz sizin için müşteriye dönüşebilme ihtimali yüksek olan insanlar olarak tanımlanır. Sağlık sektörü söz konusu olunca daha çok bilgilendirme amaçlı hastaya ulaşmak etik kurallar çerçevesinde daha doğru olacaktır. Hasta size okuduğu bilgilerden sonra isterse ulaşabilir. Genelde bu yöntemle %80 oranında hastalardan dönüş alınmıştır. Hedef kitlenizi işletme hedeflerinize uygun olarak oluşturduktan sonra reklamlarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Dönüşümleri Takibi Alın

Bu aşamaya kadar web sitenizi oluşturdunuz. Reklamlarınızı yapmaya başladınız ve dönüşümleri takip edeceksiniz. Dönüşümleri takip edebilmek için subdomain altında oluşturduğunuz her sayfa için ayrı bir form uzantısı kullanın. Gelen aramaları ölçmek için özgün bir telefon numarası ve ya bir sanal numara kullanabilirsiniz. Piyasada bir çok sanal numara veren firma bulunmaktadır. Özgün bir Whatsapp danışma numarasınıda web sitenize eklediğinizden emin olun. Bu kanaldan oldukça fazla dönüşüm alacaksınız. Son olarak site için chat uygulamasınıda web sitenize entegre edin ve gelen sorulara cevap verildiğinden emin olun. Artık hazırsınız. Sağlık Sektöründe Facebook Pazarlama Stratejisi oluşturdunuz.

Sağlık sektöründe dijital pazarlama ile ilgili daha çok bilgi almak istiyorsanız buradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.