5 Adımda Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak

Home »  Genel »  5 Adımda Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak

5 Adımda Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak

On Ekim 19, 2017, Posted by , In Genel, By , , With 5 Adımda Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturmak için yorumlar kapalı

Smart Insights’ın ‘Managing Digital Marketing’ çalışmasına göre, markaların % 16’sı bir dijital pazarlama stratejisine sahip ancak % 46’sında oluşturulmuş bir dijital pazarlama stratejisi yok. İyi bir planınız yoksa, markanızı büyütmek ve yatırım yapmak, anlamlı sonuçları ölçmek ve hatalardan ders almak nasıl mümkün olabilir ki?

Önümüzdeki yıl için veya önümüzdeki ay için paniklemeyi bırakıp güçlü bir dijital pazarlama stratejisi hazırlamanın zamanı geldi. Sizlere dijital pazarlama stratejinizi oluştururken pazarlamanızın gerçek bir etki yaratmasını sağlamak için yapmanız gereken en önemli 5 adım anlatacağım.

1- Dijital Pazarlama Hedefinizi Belirleyin!

İşletmenizin genel misyon ve hedefini öncelikle tanımlayın – dijital pazarlama stratejiniz büyük planınıza uymalıdır. Bu sorunun cevabını verin: Dijital pazarlama çalışmalarınızın sonucunda istediğiniz asıl hedef nedir? (örneğin, şirketinizi Türkiye’deki bilgisayar parçaları için çevrimiçi tedarikçi olarak konumlandırmak ister misiniz?). Bu amaç bu stratejinin sonucunda ulaşmak istediğiniz hedef olsun.

Başarılı olmak için önce harcayacağınız rakamları belirleyin. Daha önceki dijital pazarlama çalışmalarınızı analiz ederek bütçeniz ve yatırım getiriniz ile ilgili gerçekçi olun. Bu, beklentilerinizi çok yüksek ayarlamanızı önlemeye yardımcı olurken mevcut sonuçlarınızda olumlu bir artış sağlamayı amaçlıyor. Kampanyalarınızın her birini ölçmenizde yardımcı olacak bir yöntemi belirleyin. Örneğin, dönüşümlerinizi ölçmek için Google Analytics’i mi, katılımı izlemek için sosyal medya analizlerinizi mi kullanacağınızı veya SEO çalışmalarınızın getirisini mi ölçeceğinize karar verin. Ölçümlemeye başlamadan önce, hangi metriklerin sizin için önemli olduğunu kavramanız gerekmektedir. Bu da sizin ticari amacınıza yönelik bir karar olacaktır.

2- Geçmişinizi Analiz Edin (Hatalarınızdan Ders Çıkartın)

Dijital pazarlama stratejinizin geçmiş başarısını ve başarısızlıklarını analiz etmek, sizi işiniz için en verimli dönüşüm modelini belirlemenize ve odaklanmanıza yardımcı olabilir. Sizin için ROI (yatırım getirisi) mi CR (dönüşüm oranı) mı önemli?

Analiz etmek istediğiniz bir dönem seçin (bu süreyi, yeni pazarlama stratejiniz için planladığınız zamana göre ayarlamak en iyisidir) – örneğin, bir önceki yılda, çeyreği mi yoksa 6 aylık dönemi mi analiz edeceğinize karar verin.

Analiz Nasıl Yapılır:

Analiz etmek istediğiniz süreyi belirleyin ve Google Analytics takviminizi bu zaman aralığına uyacak şekilde ayarlayın. İlerleme durumunuzu rakiplerinizle karşılaştırmak için Analytics hesabınızdaki Google’ın Kıyaslama Raporları’nı deneyin. Rakiplerinizin pazarlama stratejisini de analiz etmeyi unutmayın – çevrimiçi faaliyetlerinin analiz tablosunu oluşturun (bir rakibin SEO stratejisini belirlemek için SEMrush’u kullanın, yani hangi anahtar kelimeler ile kendi web sitelerine en fazla organik trafik hacmini yönlendiriyorsa). Aynı zamanda, farklı web sitelerinin organik ve ücretli trafiğini karşılaştırmak için de kullanılabilir; bu nedenle, ücretli harcamalarda ne kadar agresif olduklarını görebilirsiniz.) Kendinize şu soruyu düzenli aralıklarla sorun: daha önce hiç düşünmediğim başka bir şey var mı? Örneğin, içeriğimi gönderdiğim zamanları veya kullandığım resim türlerini test etmem gerekir mi? Bunu nasıl yapacağınızı daha sonraki makalelerimde anlatacağım.

3- Hedef Kitlenizi Yakından Tanıyın

Dijital pazarlama stratejinizin ulaşmaya çalıştığınız insanlardan uzaklaşmasına izin vermeyin. Hedef kitlenizin tüm özelliklerinizi bildiğinizi umuyorum. Ancak bazen dijital pazarlama uzmanları en verimli dönüşüm yolunu belirlerken ve bütçeyi belirlerken unutabileceği ilk şeyler bunlar.

Bunun yerine, kitlenizi dijital pazarlama stratejinizin merkezine koyacak, duygusal ihtiyaçlarını karşılayacak ve en derin arzularını tatmin edeceksiniz. Nasıl mı? Elbette, iyi yapılandırılmış ve iyi düşünülmüş demografik özellikler belirleyerek.

Temel bilgilerle başlayın ve hedef tüketiciniz hakkında bildiğiniz, yaş, cinsiyet ve yer gibi tüm demografik bilgileri not edin. Sonra biraz kazın ve hedef kitlenizin çözebileceğiniz sorunlarını tanımlayın. Duygusal arzularını, amaçlarını, isteklerini, korkularını araştırın ve onları sınıflandırarak hizmetleriniz ve ya ürünlerinize göre ayırın. Yaş, cinsiyet, kariyer vb. gibi hedef kişinin temel özelliklerini tanımlamak için Google Analytics hesabınızın Kitle Raporlarına derinlemesine dalabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi oluştururken bunlar, onları etkileyecek metin ve görselleri tasarlamak için mükemmel bir zamandır; bunlar pazarlama stratejinizin temelini oluşturacak en değerli bilgilerdir.

4- Dijital Pazarlama Kanallarınızı ve Bütçenizi Belirleyin

Bu adımda üç şey önemlidir: bütçeniz, dijital kanallarınız ve ekibiniz.

Örneğin, şimdi, mevcut dijital kanallarınızın denetimini sağlamak ve dijital pazarlama için dışarıdan mı destek alacağınızı yoksa yeni bir işe alımın dijital pazarlama bütçesinin içinde yer alıp almayacağınızı belirleyeceğiniz zamandır.

Bunları Nasıl Belirleyeceksiniz?

Genel dijital pazarlama bütçenizi tanımlayın. Daha önce neyin verimli olduğu ile ilgili geçmiş verilerine bakın (örneğin, size herhangi bir özel kanalın düşük maliyetle yüksek dönüşüm getirme durumu oldu mu?) Ücretli tanıtımı kullanıp kullanmayacağınıza karar verin (örneğin Adwords veya sosyal medyada ücretli reklamlar). Ücretli tanıtım için kullanmak istediğiniz her dijital kanal için bütçenin belirli bir bölümünü ayırın (en az maliyetle etkili dijital kanalları, en geniş erişim ve dönüşümlerle ve en düşük Tıklama Başına Maliyet ile değerlendirmenize yardımcı olmak için Analytics’inize inceleyin). Ücretli tanıtım stratejinizin belli bir unsuru size istediğiniz sonuçları vermiyorsa, tekrar gözden geçirin ve tahsis edilen bütçe rakamını size en iyi sonuçları veren kanala yatırım yapın.

Mevcut ekibinize bakın ve ekibinizden neler elde edebileceğinizi değerlendirin (burada gerçekçi olunuz ve duygularınızı bir kenara bırakıp değerlendirme yapınız). Daha fazla insanı ekibinize katmanın gerekip gerekmediğini ve bunu yapacak bütçeye sahip olup olmadığınızı belirleyin. Dijital pazarlama etkinliğinizin tümünün ekibiniz tarafından gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğine karar verin veya bazı kanal çalışmalarını üçüncü taraf bir ajansa yaptırmanız gerekebilir. Takım üyelerinizden her birinin dijital pazarlama etkinliklerini gözden geçirmelerini ve gelecek pazarlama stratejileri için beyin fırtınası yapmalarını sağlayın (çalışanlarınızın rolündeki özerklik ne kadar fazla olursa, yeni stratejinizde de o kadar verimli olurlar).

Geçerli dijital pazarlama kanallarınızı inceleyin ve hangi kanalları kullanacağınıza ve hangilerine yatırım yapmak isteyip istemediğinize karar verin (bu, müşterilerinizin bulunduğu yere ve pazarlama için belirlediğiniz zamana bağlıdır). Her dijital kanaldan elde etmeye çalıştığınız hedefleri açıkça ifade edin. Dijital kanallarınızın her birine en az bir dönüşüm modeli belirlediğinizden emin olun.

5- Plan Yapın

‘Bir plan yapın ve ona sadık kalmayın! Ne demek mi istiyorsun? Siz panik yapmadan hemen açıklayayım. Planınız başından itibaren mükemmel olmayacak. Yaptığınız her varsayım doğru olmayabilir. Bunun için planınızın dinamik bir yapıda olması sizin için birşeyleri esnetme ve değiştirme imkanı sunacaktır. Dönüşüm veya yatırım getirinizin verimliliğine göre dinamik bir pazarlama planı olacağını varsayın.

Her ne kadar dikkatli bir varsayım ve analize dayalı bir plan hazırlamak için her türlü çalışmayı yapmış olsanız da, müşterilerinizin nasıl davrandıracağını hala tahmin edemezsiniz. Bu nedenle, dijital pazarlama stratejinizin performansını sürekli ölçmek ve izlemek ve gerektiğinde planlarınızı değiştirmek çok önemlidir.

Dijital Pazarlama Takviminizi Oluşturun:

Google Takvimlerini kullanarak zaman çizelgenizi oluşturmayı deneyin. Bu şekilde ekip üyelerinizle son güncellemeleri paylaşabilir ve gerektiğinde düzenlemelerine izin verebilirsiniz. Yıl boyunca oluşturup tanıtacağınız kampanyaları vurgulayın ve her kampanya için bir zaman aralığı ayırın. Her bir kampanyanın başarısını sağlamak için gerekli dijital kanalları belirleyin.

Pazarlama Stratejinizi İnceleme ve Gereken Değişiklikleri Belirleme:

Bir ölçüm ve izleme planı oluşturun. Sürekli aralıklarla, dijital pazarlama stratejinizin bireysel unsurlarının başarısını kontrol edin. Bir şey yolunda gitmiyorsa (diğer bir deyişle, belirlediğiniz dönüşüm ve yatırım getirisi hedeflerinize ulaşamıyorsanız) kampanya ve tanıtımları ayırın ve neyin işe yaramadığını anlamaya çalışın (örneğin, içeriği ya da kullandığınız etiket çizelgelerini ve yayınladığınız zamanı belirtin) Reklamlarınız için ise önceki analizinizi, hedef kitlenizi ve bütçe planlarınızı tekrar gözden geçirin ve yeni hedeflemeler deneyin. Yeni hedeflemeleriniz içinde ayrı hedefler belirleyin.

Sonuç olarak yaptığınız tüm çalışmaların karşılığını alacağınızı garanti edebilirim. En kötü plan, plansızlıktan iyidir.

Comments are closed.